6 tajemství bohaté a chutné úrody rajčat

0
239
My aunt in southern Italy cans fresh tomatoes for a wonderful and delicious sauce you can eat in winter time.

Jeden z nejčastějších plánů slovenských zahrádkářů, zejména těch na jihu a jihozápadě Slovenska, je vypěstovat co nejchutnější rajčata. Samozřejmě, čím zdravější a hojnější úroda těchto plodů se povede, tím lépe. Prozradíme vám několik základních tajemství, jak vypěstovat zdravé rostliny rajčete s chutnými a svěžími plody – ať už pěstujete rajčata na zahradě, v kontejnerech nebo ve vyvýšených záhonech.

6 jednoduchých tipů pro pěstování zdravých rostlin

Rostliny mohou mít velmi bohatou úrodu, speciálně některé nové odrůdy, a to i při pěstování v nádobách. Základem dobré úrody je zdraví rostlin. To už je však větší výzvou, protože je často ohrožují nemoci i škůdci. Nejednou je trápí plíseň, hniloba květin, odumírání z důvodu nedostatku dostupných živin nebo vlhkosti v půdě či hnědnoucí spodky plodů. Zesláblé rostliny se zase stávají snadným cílem škůdců, kteří je zničí a pronikají dále do porostů.

Dopřejte jim každý rok nový prostor k pěstování

Rajčata nepěstujte na stejném místě, jako minulé roky. Vyberte jim nové umístění. Důvod je jednoduchý. Rajčata jsou jedním z nejnáchylnějších druhů zeleniny na choroby přenášené půdou. Opakovaným vysazováním rajčat do stejného půdního prostoru usnadníte jejich napadení plísní a jinými chorobami. Ty v půdě přetrvají i 5 let, takže každý rok měňte místo, na které rajčata vysadíte – okamžitě minimalizujete možnost výskytu plísní a chorob. Pokud pěstujete rajčata v nádobách nebo v květináčích, znamená to, že půdu je třeba každý rok vyměňovat. Tento postup také pomáhá dodat rostlinám čerstvý zdroj živin.

Přidejte více vápníku

Černá hniloba a hniloba květin jsou dva z nejběžnějších problémů, se kterými se zahradníci při pěstování rajčat střetávají. Obě nemoci jsou způsobeny nedostatkem vápníku v půdě nebo neschopností rostlin čerpat vápník ze země pod ní. Problému předejdete, pokud již během výsadby přidáte do zeminy hnojivo s obsahem vápníku nebo například rozdrobené vaječné skořápky.

Three ripe tomatoes on green branch. Home grown tomato vegetables growing on vine in greenhouse. Autumn vegetable harvest on organic farm.

Mulčujte

Mulčování známe zejména jako výborný způsob ochrany proti plevelu, má však podstatně více výhod. Mulčování rostlin rajčat pomáhá regulovat teplotu půdy a udržovat vlhkost potřebnou pro kořeny. Také znamená další vrstvu ochrany proti chorobám přenášeným půdou. Spory, které způsobují plíseň, žijí v půdě nahoře a při dešti nebo při zalévání se dostanou i na listy. Mulčováním tento problém omezíte na maximum. Jako mulč můžete použít kombinaci kompostu a slámy. Kompost poskytne rostlinám dlouhodobě živiny, které se postupně uvolňují ke kořenům a sláma pomáhá chránit zbytek odkryté plochy půdy.