Přibývají další zahradní práce! Na co byste neměli zapomenout?

0
227
Caucasian Garden Worker in His 30s Trimming Plants Using Large Scissors.

Jaro je v plném proudu as dubnem přibývají další zahradní práce. Víte, na co byste neměli zapomenout v okrasné, užitkové zahradě a ve skleníku?

Okrasná zahrada

Duben je ideální období pro výsev odolných letniček, jako jsou černušky a měsíčky. Do mezer a na okraje záhonů můžete sázet polní květiny, zahrádka bude krásnější a přiláká opylovače. Do květináčů a na kraje vysaďte petrklíče a primulky. Pokud pěstujete delfínium, vlčí bob a jiné zranitelné rostliny, chraňte je před hlemýždi. Rané cibulové květiny nechte uspat, aby neplýtvaly energii na výrobu semene.

Nové listy růží náchylných k chorobám postříkejte fungicidem proti plísním, rzi a skvrnitosti. Nyní je čas na odebrání odřezků z trsů trvalek, ořízněte hortenzie, staré stonky seřízněte až po nejzdravější část. Vysít můžete také slunečnici. Potřebuje slunné, otevřené místo, pravidelnou zálivku, sazenice chraňte před hlemýždi. Zkontrolujte, zda se na růžích nenacházejí mšice – pokud ano, ihned je likvidujte.

Ovocná a zeleninová zahrada

Vysazujte brambory, kontrolujte výskyt mšic na fazolích, napadené listy odtrhněte a zlikvidujte nebo výhonky postříkejte roztokem na bázi mýdla. Vysejte vnější odrůdy rajčat, chilli papriček a cukety do interiérových květináčů, aby byly připraveny na výsadbu koncem května nebo června.

Full length professional gardener trimming hedge in beautiful garden.

Rozdělte trsy odolných bylin (meduňka a pažitka), a poté je přesaďte do květináčů nebo na vyhrazený bylinkový záhon. Pokračujte ve vysévání salátových rostlin a ve výsadbě korunek chřestu. Nezapomeňte do zeleninové zahrádky vysít i kvetoucí společníky – měsíček lékařský a borák lékařský. Pokračujte ve výsadbě dávek česneku, šalotky a cibule každých několik týdnů, abyste prodloužili období sklizně. Do nádob nebo na sluneční záhon můžete vysít naťovou petržel, koriandr, kopr a heřmánek.