Pěstování zdravého a produktivního stromku trpasličí broskve je hotovým dobrodružstvím. Kromě toho, že je nádherně dekorativní a můžete jej pěstovat ve velké nádobě na terase, na dvoře nebo v půdě na zahrádce, pokud o něj správně pečujete, dočkáte se šťavnaté odměny. Má nízký vzrůst, krásné jarní květiny, svěží zelené listí a lahodné ovoce. Jak si vybrat trpasličí broskev a jak o ni pečovat?
Jak vybrat trpasličí broskvový strom
Při výběru trpasličí broskve je třeba zvážit několik faktorů.
Velikost
Zralé plody trpasličí broskve mají o něco menší velikost než standardní broskve. Alternativou mezi běžnými broskvemi a trpasličími odrůdami jsou polo-trpasličí stromy. Tyto broskve pěstované ve školce jsou vlastně dvě odrůdy v jedné: horní odrůda přináší ovoce, zatímco spodní odrůda tvoří kořeny. Podnože ovlivňují odolnost vůči chorobám a škůdcům a velikost zralého stromu, ovoce závisí na horní odrůdě. Malé stromy usnadňují péči, přičemž odrůdu mají stále velmi bohatou.
Zimní odpočinek
Broskve potřebují každou zimu období nízkých teplot, jinak nepřinesou ovoce. Různé odrůdy mají rozdílné potřeby chlazení. Proto si vyberte odrůdu, které se u vás bude líbit i v zimě.
Opylování
Na rozdíl od mnoha ovocných stromů, trpasličí broskve nevyžadují křížové opylení jinou broskví. Včely pomohou opylovat broskvové květy vlastním pylem stromu. Pomoci jim můžete i vy ručně štětcem. Zajímavostí je, že pokud má váš soused broskve, budete mít větší a lepší úrodu. I proto mnozí odborníci doporučují pěstování broskvových stromů ve skupinkách.
Kde, kdy a jak zasadit trpasličí broskev
Výběr správného místa pro výsadbu dodá trpasličí broskvi zdraví, krásu a maximální produktivitu. Základní požadavky na výsadbu trpasličích broskví:
Světlo
Zdravé listy broskví a bohaté ovoce potřebují alespoň osm hodin slunce denně. Bez toho mají méně ovoce, méně energie a větší riziko hmyzích škůdců a houbových chorob.
Půda
Trpasličí broskve vyžadují dobře odvodněnou půdu. Jinak rodí méně ovoce, slabě porostou a budou mít kratší délku života. Ideální pH půdy je kolem 6,0 až 6,5.
Čas výsadby
Liší se v závislosti na poloze vaší zahrady. Optimální je broskvičku vysadit ještě před nástupem jara nebo na jejím začátku, jakmile je půda zpracovatelná, tedy ještě před příchodem teplého počasí.
Výsadba
Všimněte si, že na kmeni stromu přibližně 5 centimetrů nad půdou je hrbolek – toto je místo spojení původního podnože s plodící odrůdou. Při výsadbě vykopejte jámu dvakrát tak širokou jako kořeny a dostatečně hlubokou, aby hrbolek zůstal 5 centimetrů nad okolní půdou. Vložte kořeny stromu do vykopané jámy, naplňte ji do poloviny zeminou, důkladně zalijte a ošetřete broskev startérem s vitamínem B1, snížíte tak její šok po přesazení. Potom jámu zaplňte až po vrch, zpevněte půdu a důkladně zalijte. V době výsadby broskve nehnojte.