5 způsobů, jak odstranit mech ze střechy bez drahé chemie a nadměrné námahy

0
664
natural background

Vrstva zeleného mechu na střeše domu může působit esteticky a rustikálně, ale pro střechu je to špatná zpráva. Pokud mech včas a důsledně neodstraníte, způsobí degradaci prakticky jakéhokoli střešního materiálu – především dřeva a asfaltu, ale také kovu, hlíny a betonu – a tím drasticky zkrátí životnost střešní krytiny.

Mech začíná jako tenká zelená vrstva na šindlech a mezi nimi. Jak roste, šindele zvedá a umožňuje
tak vodě prosakovat pod ně. Dřevo hnije a do domu zatéká. Kromě toho mech obvykle přitahuje nežádoucí hmyz a hlodavce. Naštěstí, namísto používání chemických přípravků na ničení střešního mechu, existují preventivní opatření, která můžete podniknout, abyste měli čistou a bezpečnou střechu. Jak vypadá správná údržba střechy prostřednictvím domácích receptů a co pomůže, když už se nějaký mech objevil?

Co funguje proti vránám? 5 tipů, jak jim zabránit v poškozování vašeho trávníku

Nejlepší čas roku k odstranění mechu ze střechy

Růst mechu na jakémkoli povrchu střechy je závažnější na místech, která jsou pravidelně zastíněna a vlhká. Zajímavým zjištěním je, že mech během letní sezóny tolik neroste, naopak nejvýrazněji roste během podzimních dešťů. Z toho vyplývá, že nejlepší doba k očištění střechy od mechu je mírná zima nebo jaro. Preventivní ošetření střechy se doporučuje těsně před podzimními dešti. Optimální je střechu ošetřit dvakrát za rok – na jaře a na podzim.

Domácí recepty k odstranění mechu ze střechy

Existuje mnoho domácích receptů, které vám pomohou zbavit se mechu na střeše. Dobrou zprávou je, že nestojí moc peněz a připravují se jednoduše.

240 ml silného tekutého přípravku na mytí nádobí + 7,5 l vody

Potřebujete

saponát na nádobí
vodu
velký kbelík
rukavice
zahradní postřikovač
žebřík
V kbelíku smíchejte saponát s vodou, směs nalijte do zahradního postřikovače. Dejte si rukavice a postavte žebřík tak, abyste se dostali na mechem zasažená místa, vyjděte na žebřík a nastříkejte roztok na střechu. Počkejte 15 nebo 20 minut, než mech nasákne roztok. Potom místa opláchněte čistou vodou a zkontrolujte, zda byl mech zcela odstraněn. Pokud ještě zbylo trochu mechu, opakujte proces, dokud nebude střecha čistá.

450 g práškového kyslíkového bělidla + 7,5 l vody

decorative moss for interior decoration. design moss elements background clodse up.

Potřebujete

kyslíkové bělidlo
vodu
velký kbelík
rukavice
zahradní postřikovač
žebřík
V kbelíku smíchejte bělidlo s vodou. Před nalitím do postřikovače se ujistěte, že je roztok dobře promíchán. Dejte si rukavice a vylezte na střechu. Nastříkejte roztok na mech rostoucí na střeše. Snažte se zasáhnout každý kousek. Počkejte přibližně 20 minut. Opláchněte čistou vodou a zkontrolujte, zda byl odstraněn veškerý mech. Pokud ještě nějaký mech zůstal, znovu nastříkejte bělicí roztok, dokud nezmizí a nakonec střechu opláchněte čistou vodou.