Čerstvý hrášek přímo ze zahrádky: Rady, které při pěstování oceníte

0
280
Fresh green pea in the pod isolated on white background

Hrášek ze zahrady je svěžejší a sladší než jakýkoli z obchodu. Snadno se pěstuje a díky tomu, že běžně roste vertikálně, nezabírá moc místa. Samozřejmě budete potřebovat oporu. Vertikální pěstování snižuje riziko onemocnění a přináší velkou úrodu na malé pěstitelské ploše. Při pěstování hrachu zajisté oceníte tyto tipy, které vám pomohou k chutným luskům.

Vyberte si odrůdy vhodné do vaší zahrady a podle vašich priorit

Hrášek se často dělí do tří kategorií – v první řadě si zvolte některou z nich a pořiďte si
semínka.

První kategorií hrách určený k vylouskávání. Je to zároveň hrách vhodný ke konzervování mrazem nebo v nálevu. Lusk se nekonzumuje. Vyzkoušet můžete některou z oblíbených odrůd: Wando, Iona Shelling Petite Pea Seeds, King Tut Purple Pea.

Druhou kategorii tvoří stržňové hrachy, které se pěstují ke spotřebě celých čerstvých luků nebo ke konzervárenským účelům. Jsou citlivé na chlad, proto se vysévají později. Stržňové hrachy se nedoporučují pro vaření, protože jsou i po dlouhém vaření tvrdé. Vyzkoušejte odrůdy Gloriosa či Zázrak Kelvedonu, které nejsou náročné na půdu ani na péči a mají velká sladká zrna.

Do třetí kategorie patří odrůdy hrášku cukrového. Pěstují se pro jedlý lusk s plnohodnotným jedlým hráškem. Dají se jíst v jakékoli fázi zrání a jsou skvělým doplňkem do salátů i polévek.
K nejoblíbenějším odrůdám patří: Sugar Magnolia Snap Purple Peas, Sugar Snap Peas, Cascadia Snap Peas.

NÁŠ TIP
Když se rozhodnete, který typ zasadit, vyberte si odrůdy odolné vůči chorobám.
Hrášek vysazujte ve správný čas

Před vysazením hrachu zvažte naočkování semen mykohrizí. Dodá rostlinám vzpruhu, zajistí větší úrodu a také pomáhá kořenům fixovat dusík v půdě. Správné vysetí hrachu má několik pravidel. Myslete na to, že hrách nejlépe roste při teplotách kolem 21 °C. Hrášek vysazený v chladnější půdě (s teplotou mezi 4 – 13 °C) poroste pomaleji než hrášek vysazený v půdě, která má alespoň 15 °C. Ke kontrole teploty půdy použijte půdní teploměr.

Spaghetti with pesto sauce and green pea

Hrachu se nejlépe daří, když jej pěstujete z přímé výsadby venku v půdě. Má křehký kořenový systém, proto je lepší neprosazovat sazenice. Abyste se vyhnuli škůdcům, každý rok střídejte místo, kde pěstujete hrášek. Potřebuje volnou půdu, která není příliš bohatá na dusík. Semena hrachu vysazujte 2,5 centimetru hluboko a asi 5 centimetrů od sebe.

O hrášek se během růstu starejte

Chcete-li mít opravdu lahodný hrášek, je pro něj důležitá zálivka. Rostliny hrachu nesnášejí promočení, ale ani suchá půda není dobrým znamením. Pravidelné zavlažování je nejdůležitější zejména v době kvetení a tvorby lusku. Rostliny hrachu nevyžadují a ani nepotřebují extra hnojení.