Jak postupovat při jarní údržbě vaší garáže a na co určitě nezapomenout

0
262
Electric garage door opener installed in garage

Garáž často chrání cenný majetek nejen před nepřízní počasí, ale také před zloději, proto byste jí měli věnovat pozornost po celý rok. Právě teď je však vhodný čas pro důkladnější úklid a údržbu.

Radí Petr Přichystal, marketingový manažer společnosti Lomax

Začněte velkým úklidem

Jaro je ideálním obdobím pro to, abyste svou garáž dali do perfektního pořádku. Pokud se časem změnila na nepřehledné skladiště, začněte právě uloženými věcmi. Neuděláte přitom chybu, když budete postupovat podle těchto bodů:

Na úklid garáže si vyhraďte dostatek času. Jen na základní řád budete zřejmě potřebovat celý den.
Všechny věci vyneste před garáž a roztřiďte je. Nepotřebných a poškozených se zbavte, drobnosti uložte do krabic, na které výrazně napíšete, co obsahují.
Otírejte police, vyčistěte závěsné systémy. Pokud nemáte dostatek odkládacích prostorů, doplňte je tak, abyste využili celou výšku stěn. Zvažte také speciální úložné prvky (například na pneumatiky), které šetří místem.
Věci uložte zpět na police a závěsné systémy – často používané patří do výšky mezi pásem a očima, méně používané pod tuto zónu a těsně nad ni, sezónně až pod strop.
Co potřebuje garážová vrata?

Garážová vrata z obou stran omyjte vodou (můžete použít zahradní hadici nebo tlakový čistič) a při čištění ji i řádně zkontrolujte. K poškození je nejnáchylnější spodní těsnící pryž. Může ji totiž narušit voda smíchaná s posypovou solí, která v zimě odkapává z auta a drží se na podlaze garáže.

Jak pečovat o bílou sedačku, aby zůstala navždy bílá
Případné opravy byste určitě neměli odkládat. „Se složitějšími problémy, k nimž patří například poškozený pohon brány, je třeba se obrátit na odborníky. Běžnou údržbu naopak zvládnete sami,“ doporučuje Petr Přichystal. „Určitě byste měli například vyčistit a promazat vodicí lišty garážových vrat. Jen tak zajistíte, že se kolejnice nebudou zasekávat v důsledku špíny a prachu, které se v nich usazují,“ radí zástupce výrobce garážových vrat.

Opravit či vyměnit?

Máte-li stará a poškozená garážová vrata, zvažte i investici do nových. Oprava vás totiž může vyjít zbytečně draze. Nové vrata jsou navíc vybavena kvalitními bezpečnostními prvky a inteligentními technologiemi, se kterými je jejich ovládání mnohem pohodlnější. Při výměně se přitom nemusíte bát náročných stavebních úprav. Například sekční garážová vrata se vyrábějí na míru a při jejich montáži se do okolního zdiva nezasahuje. Osazení nové brány tak zabere jen několik hodin.

Empty underground garage

Sekční garážová vrata patří u nás mezi nejoblíbenější – vypadají elegantně, v nabídce je široká škála designů, takže se dají dobře sladit s ostatními prvky na domě, snadno se ovládají a při otevírání nepotřebují žádné místo před garáží, stačí jen pár centimetrů pod stropem (případně u boční stěny). Kromě sekčních si můžete vybrat i vyklápěcí, rolovací či dvoukřídlá garážová vrata.

Podlahu nejprve vyčistěte

Dalším důležitým bodem, na který byste se měli v garáži po zimě zaměřit, je podlaha. Voda z tajícího sněhu spolu s posypovou solí jí totiž pravděpodobně dali pořádně zabrat. Než je garáž vyklizena, podlahu nejprve zbavte hrubých nečistot – buď pomocí metly, nebo zahradního vysavače. K důkladnému vyčištění vám pak dobře poslouží zahradní hadice nebo tlakový čistič (tzv. wapka). Skvrny od oleje nejlépe vyčistíte speciálním přípravkem, můžete však použít i běžné odmašťovače. Po umytí nezapomeňte garáž nechat dobře vyschnout a vyvětrat.