Důmyslný dům ve svahu na pozemku s výškovým rozdílem 8 metrů neskrývá moderní styl, ale poukazuje také na místní zvyky

0
236
Danish culture. Farms located close to each other during Middle Ages and later split up. But the structure of the old village system still remains. "Kerte" is a typical village with church and small school. The sun comes through the clouds

Celá lokalita patří do III. zóny Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Krásné prostředí neznamená vždy také jednoduché řešení. Výsledek však v tomto případě rozhodně stojí za pohled.

Pozemek stavby se nachází v rezidenční čtvrti, nedaleko parčíku s dětským hřištěm. Je orientován na západ a hlavním momentem, který musel architekt Martin Klimecký při návrhu domu brát v úvahu, byl svahovitý terén s výrazným výškovým rozdílem – až 8 metrů.

Moderní klasický bílý rodinný dům ve svahu s přístavbou
Suterén domu poskytuje krásný výhled do zahrady a krajiny s přírodními i architektonickými dominantami, neboť pozemek se nadále svažuje a město je ještě nižší. Zdroj: MgA. Lenka Mitrenga

Výrazné terénní úpravy nepřicházely v úvahu, takový rozdíl je prakticky nemožné vyrovnat, a tak se musela stavba přizpůsobit svahu. Z této nutnosti se stala výhoda, domácí získali potřebné soukromí pod úrovní ulice a také zajímavé napojení interiéru na exteriér. Neodmyslitelnou součástí realizace domu byly také zahradní úpravy.

Víkendový dům ve svahu využívá každý centimetr. Výborný příklad, jak včlenit moderní prvky architektury do historické vinařské uličky
Tradiční obdélník se sedlovou střechou

Tvar domu vychází z vlastností pozemku, jeho orientace a terénní konfigurace, zároveň přirozeně respektuje hlavní rysy tradičních staveb v oblasti Jižního Valašska. To znamená, že je štítem orientován k ulici, má tvar úzkého protáhlého obdélníku a je zastřešen symetrickou sedlovou střechou osazenou na hmotu nadezdívky. Z konstrukčního hlediska je založen na železobetonových základových pásech, zděný, omítnutý, střechu pokrývá vláknocementová střešní krytina, okna jsou dřevěná.

Applying silicone plaster to the wall of the house. Plastering wall.

Moderní klasický bílý rodinný dům ve svahu s přístavbou
Stavba má zajímavě řešená okna, která dotváří její vzhled.

Vstup a přístřešek pro auta na úrovni ulice

Kdybyste odřízli horní část, tedy v tomto případě přízemí domu, dostanete typickou, ale zmodernizovanou chalupu, kterých je v těchto končinách mnoho. Vstupní část na úrovni ulice tvoří terasa s přístřeškem pro dvě auta. Z terasy je přímý krytý vstup do domu a do samostatně stojícího příručního skladu pro umístění kol, nádob na odpad, zahradního nářadí a podobně. Díky vnějšímu schodišti můžete z tohoto místa vejít přímo do zahrady.

Z ulice rovnou do noční části

Členitost pozemku měla nejdůležitější slovo i při řešení dispozičního členění domu a jeho funkcí. Vstupní podlaží, které je vlastně přízemím, po vchodu pokračuje dětskými pokoji a ložnicí rodičů. Nechybí zde ani hygienické zázemí, šatna a prádelna. Poklopem ve stropě s výklopnými schůdky lze vyjet do podkroví, kde je sklad. V chodbě je umístěno jednoramenné schodiště do suterénu.